Medzi mamičkami sme sa stretli s rôznymi názormi na nosenie slnečných okuliarov u bábätok. Slnečné okuliare však nie sú iba módny doplnok. Študovali sme, pýtali sme sa, a zistili sme, kedy je vhodné deťom kúpiť prvé slnečné okuliare a aké by mali byť.
Čo môže spôsobiť slnečné žiarenie?
UV lúče môžu poškodiť zrak nielen detí, ale aj dospelého človeka. Detské oči prepustia 7-krát viac UV lúčov, ako oči dospelého človeka. Oftalmológovia jednoznačne odporúčajú neodkladať nosenie slnečných okuliarov. Okrem toho, že chránia vnútorné štruktúry oka, chránia aj očné viečka pred spálením slnkom.
Oči malého bábätka sú stále ešte vo vývoji, a o to dôležitejšie je slnečné okuliare nevynechávať. Slnečné žiarenie môže postupne viesť k vzniku šedého zákalu aj makulárnej degenerácie. Krátkodobejšie problémy zahŕňajú napríklad začervenanie očí, pterygium (oko surfera) alebo nerakovinové lézie. Poškodenie oka UV lúčmi môže u detí vyvolať aj takzvanú snežnú slepotu (fotokeratitídu), kedy dochádza k spáleniu očí, ktoré poškodzuje spojivku aj rohovku.
V akom veku kúpiť prvé slnečné okuliare?
Škody, ktoré môže slnečné žiarenie narobiť, sa vyvíjajú postupne, a práve preto čím skôr vaše dieťa začne nosiť slnečné okuliare, tým je nižšie riziko vzniku budúcich problémov.
Všetky deti mladšie ako 12 rokov by mali v silnom slnečnom svetle nosiť slnečné okuliare.
Bábätká mladšie ako 6 mesiacov by vo všeobecnosti nemali byť na slnku, respektíve by mali byť v tieni vždy, keď to je možné. Od 6 mesiacov sa odporúča bábätkám zabezpečiť slnečné okuliare.
Niektorí odborníci odporúčajú deťom nosiť slnečné okuliare aj počas zamračenejších dní.
Na čo sa pozerať pri výbere slnečných okuliarov?
1.UV filter
Kupujte iba slnečné okuliare, ktoré blokujú 90 až 100 percent UVA a UVB lúčov. Pozor na falošné označenia, skontrolujte CE značku, či spĺňajú európsky štandard.
2. Materiál
Keďže deti si neuvedomujú, že majú na očiach niečo, čo sa môže zlomiť, je vhodné vybrať okuliare, ktoré sú z pružného a nerozbitného materiálu. Vyberajte polykarbonátové sklá, ktoré sú odolné proti škrabancom. Ideálna farba šošovky je šedá, nakoľko sa hodí do slnečnejších aj zamračenejších dní.
3. Dizajn
Pre najmenšie detičky sú vhodné aj okuliare, ktoré zakrývajú čo najväčšiu plochu tváre. Chránia tak aj tváričku pred slnečným žiarením. Tiež je dôležité, aby nebolo veľa priestoru medzi tvárou a rámom, aby dieťatko nevykukovalo cez voľný priestor a nevystavovalo tak oči slnečnému žiareniu.
Pingback: Slnko - MAMA NIE JE DOMA
Pingback: 3 prechádzky v Tatrách s kočiarom - MAMA NIE JE DOMA
Dobrý večer, ktorí oční lekári prosím vás odporúčajú nosiť slnečné okuliare deťom už od 6. Mesiacov ? Robila som si prieskum a naopak som sa nestretla s tým ze by nejaký očný lekár odporúčal tak skoro okuliare nosiť. Môže to vraj narobiť viac škody ako úžitku. Zreničky tak malých bábätiek ešte nevedia rýchlo reagovať a vraj sa slnecne okuliare vyslovene neodporúčajú až do 4 rokov.
Dobrý deň. Ďakujem za otázku. Radili sme sa počas písania článku s viacerými očnými lekármi z Košíc. Samozrejme, pri takých malých detičkách je dôležité slnku sa vyhýbať, avšak ak to nie je úplne možné, je lepšie ich na slnečné okuliare navykať, aj kvôli tzv. snežnej slepote.