Hmyz a deti: prevencia a prvá pomoc

Obdobie od jari po skorú jeseň je hotovým rajom pre všetok hmyz. Dospelí sa pred ním už brániť vedia, treba ale myslieť hlavne na tých najmenších, ktorí sa zatiaľ sami ochrániť nedokážu.

Aká je najúčinnejšia metóda, ako svoje dieťa uchrániť pred dotieravými komármi či kliešťami? Aj keď správna odpoveď neexistuje, nižšie sme Vám zhrnuli zopár tipov, ktoré medzi mamičkami fungujú najviac.

Siete proti hmyzu

Ak sa chystáte von s kočiarom, stará známa klasika je prekrytie kočiara sieťkou, cez ktorú na svoje dieťatko aj vidíte. Zároveň je ľahká a zložená nezaberá veľa priestoru, samozrejme priedušná, aby sa počas letných dní dieťatku dobre dýchalo. 

V súčasnosti na trhu existuje veľa druhov sieťok, od univerzálnych až po špecifické, pre konkrétny druh kočiara.

baby in a baby stroller

Ďalšou možnosťou je využitie repelentu pre deti  Tie je často možné použiť už u detí od 2 mesiacov. Je potrebné čítať popis k repelentu, pre koho je produkt určený. Všeobecne platí, že čím vyšší obsah DEET látky v repelente, tým vyššia ochrana pred nežiadúcimi hmyzími nápadníkmi. Obsah DEET sa v repelentoch pohybuje od 10 do 30 %. U batoliat odporúčame repelent vo forme peny alebo krému, aby bábätko repelent nevdychovalo.

Alternatívne spôsoby

Rovnako okrem týchto „klasík“ existuje aj viacero alternatív. Pre batoľatá sa často odporúčajú ultrazvukové odpudzovače, ktoré sú prenosné a dajú sa jednoducho zavesiť na kočík. Nemusíte sa báť, ultrazvukové vlny v odpudzovačoch sú nepríjemné len pre hmyz, na človeka vplyv nemajú. 

U starších detí, ktoré protestujú proti repelentu alebo ak sa chystáte na dlhší výlet, je tu možnosť využitia náramkov proti hmyzu. Tie obsahujú väčšinou éterické oleje, vydržia často aj 15-20 dní a môžu ich nosiť ako malé deti od 6. mesiaca, tak i dospelí a aj tehotné ženy.

Prvá pomoc

Čo ak moje dieťa už hmyz uštipol? V tom prípade je potrebné mať stále poruke gély s chladivou zložkou, úľavu prináša aj Tea Tree oil, ktorý kúpite v každej lekárni či drogérii.

Kliešte vyberiete ľahko pomocou háčikov na vyberanie kliešťov. Dôležitá je však prevencia, pretože kliešte sú v našich zemepisných podmienkach vektorom ochorení – viac sa o nich dočítate v tomto článku. Očkovanie proti kliešťovej encefalitíde sa odporúča v posledných zimných mesiacoch, ale môže sa očkovať kedykoľvek počas roka.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *