Najčastejšie zlozvyky: ako sa ich zbaviť?

Takmer každé dieťa si v priebehu prvých mesiacov či rokov života vyvinie nejaký zlozvyk. Medzi najčastejšie zlozvyky patria cmúľanie palca, ohrýzanie nechtov, škrípanie zubami či špičkovanie. V tomto článku vám priblížime, prečo je potrebné sa týchto zlozvykov zbaviť a ako na to.

Cmúľanie palca alebo cumlíka

Prečo sa to deje: Cumeľ je bežnou pomôckou rodičov, ktorú používame na ukľudňovanie dieťaťa. Odborníci cumeľ odporúčajú aj ako prevenciu proti SIDS – syndróm náhleho úmrtia dojčiat. V určitom veku je však potrebné od jeho používania začať upúšťať. Cmúľanie palca alebo cumlíka môže byť spôsobom, ako si dieťa ukľudní či zabaví. Ak dieťa cumeľ žuje či hryzie, môže to tiež znamenať, že je hladné. 

Prečo je to zlé: Výrazne ovplyvňuje kvalitu života, nie len estetiku ale aj funkčnosť (otvorený zhryz, krivé zuby, jedenie tuhej stravy, infekcie HDC, vyššie riziko vzniku zubného kazu a zubného kameňa, zlá výslovnosť, problém s dýchaním, náladovosť, sústredenie, neprospievanie). Bráni dieťaťu v komunikácii, napodobnovaniu grimás a výrazov. Nevieme uchopiť jeho potreby a emócie. Podľa ORL používanie cumľa zvyšuje riziko vzniku zápalu stredného ucha do 6 mesiacov. Cmúľanie palca je horšie. Môže spôsobiť otvorený zhryz, infekcie, posun sánky do strany alebo dozadu, problém s výslovnosťou.

Čo s tým: Väčšina detí z toho vyrastie. Ideálne je sa zlozvyku zbaviť ešte kým sú mliečne zuby. Zmeny sa neprenesú na trvalé zuby a neovplyvňuje to rast trvalých zubov a vývoj tvárovej oblasti. Po uspatí vytiahnite cumeľ z úst. Nechať dieťa sledovať TV bez cumľa, hrať sa bez cumľa. Ukladanie cumľa mimo dosahu dieťaťa, alebo jednoducho cumeľ odobrať. Ďalšou možnosťou je potrieť palec niečím, čo dieťa nemá rado, prípadne existujú násadky na palec.

child suckling thumb

Chodenie na špičkách, špičkovanie:

Prečo sa to deje: Chôdza na špičkách je spôsob chôdze, pri ktorom dieťa chodí na prednej časti nohy, bez dotyku päty so zemou. U malých detí do 2 rokov je to bežný jav pri učení chôdze, no pokračovanie v tomto spôsobe chôdze po 2. roku života môže naznačovať možné zdravotné problémy. Príčina je často neznáma, ale niekedy je za špičkovanie zodpovedná skrátená Achillova šľacha či vývojové poruchy neurologického alebo motorického charakteru.

Prečo je to zlé: Pri pretrvávaní chodenia na špičkách, ktoré je len zlozvykom, môže dôjsť ku skráteniu šliach a k stuhnutiu lýtok a normálna chôdza môže byť bolestivá. To môže viesť aj k bolestiam chrbta, nesprávnemu držaniu tela a nesprávnemu vývoju pohybovej sústavy.

Čo s tým: Keď spozorujete pretrvávajúce špičkovanie u svojho dieťaťa, ideálne je poradiť sa s ošetrujúcim pediatrom. Ten vás môže nasmerovať k odborníkovi alebo odporučiť dieťaťu fyzioterapiu, ortopedické pomôcky či vhodné cvičenia.

Prečo sa to deje: Hryzenie nechtov môže byť reakciou na stres alebo úzkosť. Niektoré deti to robia aj z nudy.

Prečo je to zlé: Okrem estetickej stránky veci je ohrýzanie nechtov nežiadúce aj preto, že sa opotrebúva sklovina zuba a poškodzuje sa sánkový kĺb. 

Čo s tým: Pokúste sa identifikovať príčiny úzkosti alebo stresu a snažte sa ich riešiť inými spôsobmi. Môžete taktiež ponúknuť alternatívy na hryzenie, ako sú žuvacie gumy alebo hračky pre manipuláciu. Tak ako pri cmúľaní palcov, aj tu môžete siahnuť po prípravkoch s nepríjemnou chuťou na prsty či násadkách.

Škrípanie zubami (bruxizmus)

Prečo sa to deje: Môže byť  spojené s bolesťou a prerezávaním zubov u batoliat pri každom novom zube. Vo vyššom veku, kedy sa prerezávajú prvé trvalé zuby sa môže zlozvyk objaviť opäť. V určitej vývojovej fáze, až 30% detí zatína alebo škrípe zubami vo vyššom veku je to až 50 %. Tiež môže byť dôsledkom stresu, odlúčenia od matky, infekcií uší alebo dýchania ústami. Príčinou môže byť aj zväčšená nosohltanová mandľa, ale aj psychické problémy alebo ochorenia mozgu.

Prečo je to zlé: Škrípanie a zatínanie zubov môže spôsobiť opotrebovanie skloviny, vyššiu citlivosť zubov a v dospelosti probémy so sánkovým kĺbom. Môže tiež viesť k problémom so spánkom a následne k bolestiam hlavy a migrénam.

Čo s tým: Môže pomôcť náhryzová dlaha, relaxácia pred spaním, kúpeľ, čítanie kníh, menej hluku, čerstvý vzduch, pokoj. Ak nie je prítomná citlivosť zubov, nie je potrebné ošetrenie u zubného lekára. Neupozorňovať dieťa, zváčša sa problém sám odstráni. Ak stav pretrváva dlho a dôjde k odlomeniu zuba alebo ak sú prítomné poruchy spánku, či presvitá zubná dreň, je potrebné stav konzultovať s lekárom.

Je dôležité si uvedomiť, že niektoré detské zlozvyky sú bežné a nevyžadujú zvláštne opatrenia. Avšak, ak si začnete všímať, že zlozvyk vášho dieťaťa sa stáva problémom alebo ovplyvňuje jeho fyzické alebo emocionálne zdravie, je vždy dobré poradiť sa s pediatrom alebo psychológom. Väčšina zlozvykov sa dá riešiť odstranením stresu a komunikáciou – zistiť, čo dieťatko trápi, trpezlivosťou a pochopením potrieb a emócií dieťaťa.

Viac o detských zúbkoch sa dočítate v sekcii Všetko o detských zúbkoch na našom blogu, ktorú pripravujeme v spolupráci s MDDr. Miroslavou Hadbavnou – Doktorkou Mimi.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *