Keď je reč o bezpečnosti našich detí, každý rodič chce urobiť maximum. Jedným z najdôležitejších aspektov je správne používanie detskej autosedačky, túto časť cestovania autom nemôžeme opomenúť. Je množstvo rodičov, ktorí svoje deti milujú nadovšetko, ale možno ani sami nevedia, že autosedačku nepoužívajú správne.
Bezpečnosť v aute je kľúčová, a preto sme oslovili odborníčku na detské autosedačky, pani Zuzanu Švantnerovú, majiteľku e-shopu www.detivaute.sk.
Prečo ste sa rozhodli pracovať s detskými autosedačkami?
Téma autosedačiek sa ma dotkla prvýkrát pred vyše desiatimi rokmi, keď mi starší syn vyrastal z vajíčka. Vtedy som zistila, že o výbere autosedačiek sa nie je kde poradiť. Založili sme vtedy na modrykonik.sk skupinu zameranú na výber kvalitnej autosedačky na základe bezpečnostných testov. Táto téma ma veľmi bavila a skúmať testy, prípadne aj užívateľské recenzie autosedačiek a radiť ako voziť detičky bezpečne ma napĺňalo. Po rodičovskej dovolenke s druhým synom som sa rozhodla zo svojho hobby spraviť podnikanie, v ktorom kladiem dôraz hlavne na kvalitný tovar a služby zákazníkom a tiež na osvetu v oblasti bezpečného vozenia detí.
Ako zvoliť správnu autosedačku pre dieťa?
Autosedačku treba vyberať s ohľadom na dieťa (jeho vek, proporcie) aj na auto (aby autosedačka v aute dobre “sedela”). Vyberať z rozumných značiek, s testami navyše okrem zákonného minima. Po vajíčku pokračovať v protismernej jazde čo najdlhšie (aspoň do 4-6 rokov). Vyhnúť sa používaniu podsedáku (používať autosedačku do +- 150 cm výšky). Pri výbere nedbať len na recenzie kamarátov, pretože nemusí byť práve bezpečnostne dobrá a nemusí pasovať vášmu dieťaťu a/alebo autu. Tiež neodporúčame kupovať autosedačku z druhej ruky z neovereného zdroja – neviete, či autosedačka nie je “búraná” – po nehode môže mať mikropraskliny, ktoré voľným okom nevidno.
Aké sú hlavné faktory, na ktoré by mali rodičia pri výbere autosedačky myslieť?
Vybrať hlavne bezpečnú, vhodnú pre dieťa aj do konkrétneho auta. Tiež je dobré vyhýbať sa príliš veľkým “univerzálom” (kat. od narodenia až do 150 cm, aj keď aj tieto kategórie sú vo výnimočných prípadoch nami odporúčané).
Existujú nejaké špecifické typy autosedačiek, ktoré sú vhodnejšie pre rôzne vekové kategórie detí?
Vo všeobecnosti by malo dieťa vystriedať počas “autosedačkového obdobia” minimálne 3 autosedačky – vajíčko, “pokračovaciu” autosedačku (protismernú alebo obojsmernú) a kat. 100-150 cm, ktorá vydrží dieťaťu až do výšky +- 150 cm (cca 10-12 rokov). Podsedák na bežné vozenie neodporúčame, z bezpečnostného hľadiska je vhodný len pre deti nad 135 cm na núdzové presuny (taxík a pod.) alebo pre dieťa s výškou okolo 150 cm, ktoré už z autosedačky do 150 cm vyrástlo a ešte bez podsedáku nesedí na sedadle správne (so správnym vedením pásu vozidla).
Aké sú najčastejšie chyby pri vození detí v autosedačke?
V prvom rade si pred inštaláciou odporúčam prečítať manuál k autosedačke. Chyby v inštalácii môžu byť fatálne.
Medzi ďalšie chyby patria:
- zle pripútané dieťa (väščsinou slabo dotiahnuté alebo zle výškovo nastavené pásy),
- preobliekané dieťa (v zime – overaly, bundy),
- skoré otočenie do smeru jazdy,
- zle zvolená kategória autosedačky,
- predčasné používanie podsedáku, keď by ešte mohlo byť dieťa v autosedačke.
Sú nejaké doplnkové bezpečnostné prvky, ktoré by mali rodičia zvážiť, aby zvýšili bezpečnosť svojho dieťaťa?
Najbezpečnejší spôsob prepravovania detí je jednoznačne v protismere. Do veku 4-6 rokov je to až 5x bezpečnejšie ako v smere jazdy. Je to preto, pretože deti do 4-6 rokov majú hlavičku oproti telu výrazne väčšiu ako napr. dospelý človek. V prípade čelného nárazu (čo je náraz štatisticky najčastejší aj býva v najväčšej rýchlosti) je hlava veľkou silou vymrštená dopredu, telo ostáva pripútané pásom. Krčné stavce (ktoré ešte nie sú do tohto veku plne vyvinuté) nedržia miechu tak dobre ako u dospelého a môže dôjsť k jej nezvratným poškodeniam.
Ako sa ku preprave detí v protismere stavajú policajti pri kontrolách?
V slovenskom zákone nie je nič o smere ani protismere. V zákone je len dané, že dieťa má byť pri preprave autom v zádržnom systéme (autosedačka alebo podsedák) spĺňajúcom platnú normu, zodpovedajúcej kategórie a tento má byť použitý v súlade s manuálom. Pokiaľ dieťa spĺňa kategóriu autosedačky v protismere, nemá právo polícia nič namietať. Zo skúseností našich zákazníkov – stáva sa, že policajti v tomto ohľade nie sú dostatočne vzdelaní – nepoznajú novšie v protismere používané autosedačky.
V smere či v protismere?
- Protismer jazdy: Až 5x bezpečnejší ako smer jazdy. Odporúča sa, aby deti sedeli v autosedačke smerom do protismeru čo najdlhšie, keďže to poskytuje kľúčovú oporu kršnej chrbtice a miechy v prípade nárazu.
Smer jazdy: Ideálne je voziť v smere jazdy až väčšie deti. Autosedačky najnovšej európskej normy takto dovoľujú voziť deti od 15 mesiacov. Bezpečnostne však odporúčame voziť deti v protismere čo najdlhšie.
Ktoré sedadlo je najbezpečnejšie?
Najbezpečnejšie je stredné zadné sedadlo, avšak v mnohých autách nie je plnohodnotné alebo naň nie je možné upevniť sedačku.
Na sedadle spolujazdca sa môžu voziť deti v akomkoľvek veku, ale v súlade s návodom autosedačky a vodič nesmie mať obmedzený výhľad. Predné sedadlo však odporúčame používať iba v krajnom prípade (ak dieťa plače, keď nevidí na matku, a tá sa nevie plnohodnotne sústrediť na šoférovanie alebo ak prepravvujete viac detí). Zároveň je potrebné pri protismernej sedačke na mieste spolujazdca vždy vypnúť airbag, pri posmerných postupovať podľa manuálu.
Bezpečnosť detí v aute je prioritou pre každého rodiča. Správna voľba a používanie detskej autosedačky môže výrazne zvýšiť ochranu dieťaťa počas cesty a zachrániť mu život v krízovej situácii. S radami a odporúčaniami od Zuzany Švantnerovej, majiteľky e-shopu www.detivaute.sk, môžeme ako rodičia zabezpečiť, že naše dieťa bude v bezpečí zakaždým, keď vyrazia na cestu.