Ako nočné kojenie ovplyvňuje zuby vášho bábätka?

Samotné nočné kojenie je prirodzenou súčasťou materskej starostlivosti o dojčatá a mnohé matky volia túto formu kŕmenia pre svoje deti. Avšak, existuje debata o tom, ako nočné kojenie môže mať vplyv na zubný kaz u detí. 

Kojiť či nekojiť?

breastfeeding

Dojčenie má významnú nutričnú a emocionálnu úlohu v ranom detstve, kedy má výrazný vplyv hlavne na imunitný systém dieťaťa, pretože materské mlieko obsahuje veľké množstvo oligosacharidov, ktoré slúžia na rast bifidobaktérií a dokážu zabrániť rastu nežiaducich baktérií v čreve. Má extremne dôležitú úlohu v budovaní vzťahu matka-dieťa a v psychickom vývoji dieťaťa. Tiež má vplyv na správny vývoj ústnej dutiny, zubných oblúkov a čeľustí. 

Vo vyššom veku dieťaťa je formou upokojovania, pomáha pri zaspávaní, častom budení, budovaní puta matka – dieťa. Môže však byť aj záťažou pre tráviaci systém a zlozvykom vo vyššom veku, čo môže mať vplyv na centrálny nervový systém. 

WHO odporúča výhradné dojčenie v období prvým šiestich mesiacov pre dosiahnutie optimálneho rastu, vývoja a zdravia dieťaťa. V neskoršom období by mali deti dostávať vhodné príkrmy a pokračovať v dojčení až do veku dvoch rokov či dlhšie. 

Samozrejme, nie každá matka má také šťasstie, že dokáže svojmu bábätku poskytnúť materské mlieko tak dlho. To z nej nerobí matku horšiu, neschopnú, a nemala by sa nechať negatívne ovplyvniť okolím. Dojčenie je slobodná voľba, a našťastie máme umelé náhrady materského mlieka veľmi vysokej kvality, ktoré plnohodnotne materské mlieko nahrádzajú.

Stretnutie s laktačnou poradkyňou

Mnoho žien má zo začiatku problém s prisatím bábätka na prsník, či nedostatočnou produkciou mlieka. S takýmito problémami dokáže pomôcť laktačná poradkyňa. 

Stretnutie prebieha obyčajne v domácom prostredí, kde poradkyňa sleduje vás a vaše dieťatko, vaše interakcie a tiež samotné kojenie. Ceny takéhoto stretnutia sa pohybujú v rozmedzí 15-30 EUR za hodinu v trvaní jednej alebo dvoch hodín.

V neskoršom období sa tiež môžete poradiť s laktačnou poradkyňou o podpore produkcie mlieka, ak ho máte nedostatok, či o prevenciii zápalov prsníka. 

Vhodnými doplnkami výživy pre podporu kojenia sú aj čaje pre dojčiace matky a veľmi účinným pomocníkom je senovka grécka a benedikt lekársky v podobe kapsúl.

Zaujímavými profilmi o kojení sú napríklad @vasa_laktacna_konzultantka alebo @mamila_dojcenie.

Prečo nočné kojenie môže byť problémom

Je dôležité vedieť, že dojčenie nie je zodpovedné za vznik zubného kazu, ale môže mať vplyv na jeho vznik.

Hlavnou prevenciou je čistenie zubov 2x denne kefkou. Na zube sa po vyčistení vytvorí ochranná vrstva – pelikula. Vytvoreniu tejto pelikuly bráni časté dojčenie, keďže v mliečku je obsiahnutý mliečny cukor (laktóza) a dochádza k zníženiu pH v sline. Mliečny cukor sa v noci nalepí na zuby a je to preto náročnejšie s hygienou a preto sa aj odporúčajú pasty s fluórom, ktoré je dobré striedať aj s pastou bez fluóru. 

a boy at a dentist

Ako minimalizovať riziko zubného kazu pri nočnom kojení:

  1. Najväčším problémom nie je samotné kojenie, ale nedostatočná zubná hygiena. Preto je dôležité pravidelné mechanické čistenie dvakrát do dňa.
  2. Neustálym popíjaním mliečka počas noci sa znižuje pH slín, slín je málo, zuby sú neustále v kyslom prostredí a nemajú žiadnu ochranu. S narastajúcim vekom dieťatka je preto vhodné intervaly nočného kojenia predlžovať.
  3. Nenechať dieťa na prsníku prisaté stále, ak sa budí, jednou z možnosti je ponúknuť mu čistú vodu.
  4. Vyhýbať sa sladeným čajom, nápojom a jedlám, ktoré zvyšujú vznik zubného kazu.
  5. Po prvom prerezanom zube je dobré sa poradiť s lekárom, ktorý vás správne inštruuje v starostlivosti o ústne zdravie doma. 
  6. Pravidelné návštevy detského zubára, aby sa včas identifikovali a riešili možné problémy so zubami.

Nočné kojenie môže mať spojenie so zubným kazom, ale s dostatočnou zubnou hygienou a spoluprácou s detským zubárom môžeme minimalizovať riziko a stále poskytovať výhody nočného kojenia pre dojčatá.

Veľa zaujímavých tipov týkajúcich sa (nielen) detských zubov sa dozviete na profile doktorky MDDr. Miroslavy Hadbavnej @doktorkamimi

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *