Horúčka u detí býva nočnou morou rodičov. Je dôležité rozpoznať príznaky horúčky a vedieť, ako s ňou správne naložiť.
V tomto článku poskytneme užitočné rady a tipy, ako a kedy znižovať horúčku a kedy je nutné vyhľadať lekársku pomoc. Dozviete sa, čo sú to febrilné kŕče a ako pri takomto stave postupovať.
Normálna telesná teplota u detí sa pohybuje medzi 36,5°C a 37,2°C.
Rozlišujeme medzi zvýšenou teplotou (do 38°C), a horúčkou, keď teplota presahuje 38°C pod pazuchou alebo 38,5°C v konečníku. Teplota dieťaťa sa mení počas dňa, pričom najvyššie hodnoty sa často zaznamenávajú večer a v noci.
U bábätiek a malých detí sa najčastejšie meria teplota v konečníku. Pri tejto metóde by ste mali potrieť koniec teplomera vazelínou alebo inou mastnou látkou a zaviesť ho maximálne do vzdialenosti 1,5 cm v konečníku. Jednou rukou zdvihnite nožičky dieťaťa a druhou zasuňte koniec teplomera do konečníka. U detí starších ako 6 týždňov je potrebné od nameranej hodnoty teplomera odpočítať 0,5 °C.
U väčších deti je vhodné meranie telesnej teploty v podpažnej jamke. Pri tejto metóde pridržte teplomer v tejto oblasti a zároveň druhou rukou pritlačte rameno dieťaťa k hrudníku. Nezisťujte teplotu hneď po aktívnom pohybe.
Veľmi pohodlnou metódou je používanie bezdotykových teplomerov. Tieto teplomery majú niekoľko výhod, ako napríklad rýchlosť merania (iba niekoľko sekúnd), vyššiu hygienu oproti dotykovým teplomerom a možnosť merania teploty počas spánku bez nutnosti budiť dieťa. Treba však brať na vedomie, že teplota nameraná na čele sa môže mierne líšiť o 0,1 stupňa nižšie od teploty zmeranej v podpazuší alebo ústach. Pred samotným meraním je dôležité odstrániť pot, krém a vlasy z čela.
Postup pri znižovaní horúčky
Ku znižovaniu horúčky pristúpime, ak telesná teplota stúpne nad 38.5 C. Vždy používame najprv lieky, až tak fyzikálne metódy, aby nedošlo k príliš rýchlemu zníženiu teploty a nenastal šok.
- Lieky na zníženie teploty:
- Fyzikálne metódy:
- Studené obklady: ideálne na čelo, slabiny, zápästie
- Studená sprcha
Ak pristúpite k fyzikálnemu znižovaniu teploty, jednou z možností je niekoľkominútový kúpeľ vo vode s teplotou o jeden až dva stupne nižšou, ako je aktuálna teplota chorého dieťaťa.
Ak teplota neklesne, je vhodné použiť zábaly. Uterák alebo inú tkaninu namočte do vlažnej vody, vyžmýkajte a omotajte ju okolo trupu dieťaťa. Podložiť ho môžete nepremokavou látkou (napr. aj touto nepremokavou Holotrtkou). Zábal nechajte pôsobiť 10-15 minút. Podľa potreby môžete postup opakovať.
Studené zábaly a kúpele nerobte u detí s chladnými končatinami.
Febrilné kŕče
Febrilné kŕče sa najčastejšie objavujú u detí vo veku od 6 mesiacov do 5 rokov. Počas febrilného kŕča môže dieťa stratiť vedomie, zaťať zuby, zatiahnuť končatiny a vykazovať nekontrolovateľné pohyby.
Hoci febrilné kŕče môžu byť desivé, zväčša nevedú k dlhodobým zdravotným problémom. Väčšina detí sa zotaví bez komplikácií. Napriek tomu je dôležité vyhľadať lekársku pomoc v nasledujúcich prípadoch:
- Ak dieťa dostalo febrilné kŕče prvý krát.
- Ak kŕč trvá dlhšie ako 5 minút.
- Ak sa kŕče opakujú viac ako raz za 24 hodín.
- Ak sa po kŕči dieťa nezotavuje normálne alebo má príznaky závažného ochorenia.
- Ak je dieťa mladšie ako 6 mesiacov.
- Ak dieťa vykazuje iné znepokojujúce príznaky, ako sú ťažká dýchavičnosť, zvracanie, výrazná únava alebo zmätenosť.